Sociálne siete

Novinka

16.10.2018   19:00
Musica nobilis
MUCHA QUARTET

koncert sláčikového kvarteta

16.10.2018 o 19.00 hod., Rímsko – katolícky kostol Povýšenia sv.Kríža, Smižany

Vstupné: 2€

Organizuje: OKC


Mucha Quartet

Juraj Tomka

1. husle

Vyštudoval hru na husliach v Bratislave a vo Viedni. Dosiahol viaceré úspechy v sólovej hre. Dnes sa primárne venuje komornej hudbe – je prvým huslistom Mucha Quartet. 

 

Jozef Ostrolucký

2. husle

Vyštudoval hru na husliach v Bratislave. Aktívne pôsobí v telesách Mucha Quartet, Porque Tango, a taktiež je členom Komorného orchestra ZOE a orchestra Slovenského národného divadla. 

 

Veronika Kubešová

Viola

Vyštudovala hru na viole v Českých Budějoviciach a v Bratislave. Už počas štúdií získala rôzne ocenenia v sólovej a komornej hre. Dnes hrá na viole v zoskupení Mucha Quartet. 

 

Pavol Mucha

Violončelo

Vyštudoval hru na violončele v Bratislave a v Prahe. Ako sólista účinkoval s viacerými slovenskými a českými orchestrami. Dnes pôsobí ako pedagóg hry na violončelo na Konzervatóriu v Bratislave je členom Mucha Quartet. 


Mucha Quartet

Mucha Quartet vzniklo v roku 2003 na pôde Konzervatória v Bratislave a patrí k významným komorným telesám na Slovensku. Prvým učiteľom kvarteta bol Stanislav Mucha, otec violončelistu Pavla Muchu a primárius Moyzesovho kvarteta, ktoré za svojich študentských čias nieslo názov „Muchovo kvarteto“. Komornú hudbu študovali na VŠMU v Bratislave v triede Jána Slávika, na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Johannesa Meissla, a taktiež na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madride pod vedením Güntera Pichlera. 

Získali 2. cenu na Medzinárodnej interpretačnej súťaži Nadácie Bohuslava Martinů v Prahe (2010), 3. cenu na medzinárodnej súťaži GIANNI BERGAMO CLASSIC MUSIC AWARD 2012 v Lugane, sú víťazmi súťaže Josef Windisch Preis 2013 (Viedeň). Na medzinárodnej súťaži Premio Paolo Borciani 2014 získali 2. cenu a Cenu publika. Obdržali 1. cenu na Medzinárodnej súťaži komornej hudby Antonína Dvořáka 2014 (Praha), ako aj 1. cenu na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka 2015 (Brno). 

Mucha Quartet získalo významné umelecké impulzy na medzinárodných interpretačných kurzoch Internationale Sommerakademie 2012 a 2013 v Reichenau (AT) pod vedením profesorov: Peter Schuhmayer, Johannes Meissl, Othmar Müller, Hatto Beyerle, Miguel da Silva, Evgenia Epshtein, Jan Talich, Petr Prause, Josef Klusoň, András Keller. Zúčastnili sa tiež na prestížnych majstrovských kurzoch v Schwarzenbergu (AT) – Günter Pichler; Académie musicale de Villecroze (FR) – Miguel da Silva, Alfred Brendel; McGill Intertnational String Quartet Academy Montreal (Kanada) – Gerhard Schulz, Michael Tree, Norman Fischer, Atar Arad. 

Mucha Quartet pravidelne koncertuje na mnohých hudobných festivaloch a kultúrnych podujatiach doma i v zahraničí – spomeňme napr. Bratislavské hudobné slávnosti, festival Viva Musica!, Pražská jar, Concentus Moraviae, recitál vo viedenskom Musikverein, Bordeaux String Quartet Festival, festival Allegretto v Žiline, Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci, Albrechtina – (Ne)známa hudba, komorný cyklus Slovenskej filharmónie, Luxemburskej filharmónie, Musiksommer Reichenau, Schubertiade Schwarzenberg, oficiálna návšteva anglickej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku v roku 2008. V roku 2016 koncertovali na turné v Južnej Kórei a v Číne. V auguste 2013 získali cenu primátora mesta Piešťany za propagáciu slovenskej hudby. Obdržali titul Mladý tvorca v rámci Ceny Nadácie Tatrabanky v kategórii Hudba za rok 2016. 

K ich nahrávkam patrí profilové CD (Diskant, 2013), Slovenské spevy Bélu Bartóka v spolupráci s Ivou Bittovou (Pavian Records, 2015), ako aj CD Bella – Dvořák (Diskant, 2017). 

V rokoch 2016-2017 boli rezidenčným súborom Rádia Devín. Medzi ich periodické projekty patrí musica_litera (spojenie vážnej hudby a umeleckého slova).

FOTOGALÉRIA: TU

You don't have permission to register