Sociálne siete

Novinka

FSk Smižančanka

  /  FSk Smižančanka

Folklórna skupina Smižančanka

Kontakt:

Mgr. Mária Vranová (vedúca skupiny)
– mobil: +421 902 447 813

Facebook: Folklórna skupina Smižančanka

Folklórna skupina Smižančanka vznikla v novembri 1970 z iniciatívy malej skupiny žien. V prvých rokoch pôsobila ako ženská spevácka skupina, ale neskôr sa rozrástla a vznikli prvé scénicky spracované programové bloky, s ktorými prišli aj prvé vystúpenia a úspechy. Bohatý repertoár skupiny obsahuje 24 scénicky spracovaných programových blokov, ktoré sa zameriavajú na piesne, tance a zvyky z obce Smižany. Folklórna skupina má za sebou bohatú činnosť, veľký počet vystúpení a ocenení v rámci obce, okresu, kraja a Slovenska, natáčanie v televízii („Zahrajte mi takúto“, „Cesty za folklórom“, „Najkrajšie z východu“, „Kapura“) i nahrávanie v rozhlase. V roku 2003 bolo vydané MG a CD pod názvom „Koňe mam na jarcu“.

Smižančanka reprezentuje obec Smižany na folklórnych slávnostiach a festivaloch najčastejšie v rámci spišského regiónu. Každoročne sa zúčastňuje podujatí: Smižianske folklórne slávnosti, Spišské folklórne slávnosti, Podvihorlatské folklórne slávnosti v Porube p. Vihorlatom ale má za sebou aj účinkovanie na folklórnych festivaloch v Heľpe, Liptovskej Tepličke, v Rejdovej a vo Východnej. V júli 2015 sa Smižančanka zúčastnila Medzinárodného folklórneho festivalu Čerpotok 2015 v Rumunsku. Už niekoľko rokov sa umiestňuje v zlatom pásme na regionálnych či krajských kolách súťaží Hudobný folklór dospelých a Nositelia tradícií. V mesiacoch júl-august 2017 skupina úspešne reprezentovala tradičnú ľudovú kultúru Spiša a obec Smižany v Gmina Kamienica – Poľsko a na Kultúrnom lete v Černomorci – Bulharsko.

Folklórnu skupinu viedli v posledných rokoch Mária Kopecká, Peter Svetkovský a Mgr. Marta Pramuková. Od septembra 2015 je skupina pod taktovkou etnologičky Mgr. Viktórie Svetkovskej a hudobne ju doprevádza na akordeóne Marián Joščák a Martin Lapšanský, ale aktívne spolupracuje aj s ľudovými hudbami z okolia. V súčasnosti folklórna skupina pracuje pod Obecným kultúrnym centrom v Smižanoch a jej členovia sa stretávajú každú sobotu o 19.00 h v priestoroch Kultúrneho domu v Smižanoch.

 

V roku 2023 bola Folklórna skupina Smižančanka ocenená Cenou obce Smižany.

You don't have permission to register