Sociálne siete

Novinka

25. 6. 2021 / 18:00
GITAROVÝ KONCERT – prof. Š. Rak a T. Zavacký
Koncert v kultúrnom dome

„Štěpán Rak je osobnosťou, ktorá si svojich poslucháčov podmaní intenzitou zážitku, interpretačným majstrovstvom a absolútnym splynutím interpréta a skladateľa v jednej osobe s dušou hudby.“

GITAROVÝ KONCERT

prof. Štěpána RAKA a Timoteja ZAVACKÉHO

ZMENA TERMÍNU

25. 6. 2021 (piatok) o 18:00

spoločenská sála kultúrneho domu

Vstupné: 10 eur (vstupenky v predaji iba online TU)

Po vyše dvoch rokoch Vám opäť prinášame koncert svetovo známeho gitarového virtuóza prof. Štěpána Raka a jeho žiaka, šikovného rodáka zo Spiša Timoteja Zavackého. 

Podujatie sa uskutoční v prípade povolenia Úradu verejného zdravotníctva za stanovených podmienok pri dodržaní všetkých platných opatrení. Zmena programu vyhradená. Kapacita sály bude obmedzená.

Životná a umelecká dráha ŠTĚPÁNA RAKA je podrobne zmapovaná v rade encyklopédií, v rozhovoroch našich i zahraničných televízií, v rozhlase aj novinách. Pripomeňme aspoň to najpodstatnejšie z posledných rokov. V roku 2000 bol Štěpán Rak vymenovaný historicky prvým vysokoškolským profesorom gitary Českej republiky. Titul mu udelil prezident Václav Havel.

V roku 2001 bol ako prvý gitarista na svete pozvaný k sólovému vystúpeniu na slávnom moskovskom konzervatóriu P.I.Čajkovského. Ohlas koncertu, ktorého sa zúčastnili špičky ruského hudobného života, bol celkom mimoriadny a vyústil v ďalšie pozvanie. V tom istom roku vystúpil spoločne s Alfredom Sváčkom v Mexiku s koncertným projektom k pocte J.A. Komenského VIVAT COMENIUS. Bolo to už štvrté spoločné turné týchto umelcov na americkom kontinente.
V roku 2002 vystupuje Štěpán Rak opäť na konzervatóriu v Moskve a na prestížnom svetovom festivale Moskovská jeseň. Ku 73. krajinám, ktoré do tej doby sa svojou gitarou navštívil, pribudlo v tomto roku ešte Japonsko.

V roku 2003 vychádza spoločná kniha Jaroslavy Urbanovej a Štěpána Raka KYTARA, MÁ LÁSKA. Je venovaná veľkej osobnosti, zakladateľovi slovenskej gitarové školy, profesorovi Štěpánovi Urbanovi.
Vo februári roku 2004 bol Štěpán Rak ako prvý český gitarista pozvaný na koncertné vystúpenie do Číny. V Pekingu oslnil svojim koncertom Chvála čaje. V marci 2004 sa stal hosťom medzinárodného gitarového festivalu Svetoví majstri gitary, ktorý sa konal v Kalifornii v USA, kde sa s veľkým ohlasom stretla Rakova celovečerná suita pre sólovú gitaru Dvadsaťtisíc míľ pod morom.
Počas roka 2005 navštívil so svojou gitarou rad krajín aj mnoho miest našej republiky v rámci osláv svojho jubilea.

V novembri 2006 bol Štěpán Rak obdarovaný svetovým unikátom – dielom sochára Jána Řeřichu, kamennou gitarou. Táto gitara má úplne výnimočné rezonančné vlastnosti, ktoré Štěpán Rak využíva vo svojom projekte KYTAROTERAPIE.

Koncom novembra 2007 oslávil koncertom na HAMU štvrťstoročie gitary, ktorú v roku 1982 na HAMU založil. Významným okamihom bolo vystúpenie 4.11. 2007 vo Florencii v Galérii Uffizi, kde spoločne s Alfredom Sváčkom vykonali Komenského Všeobecnú poradu pred obrazom Komenského od samotného Rembrandta. Neskôr v decembri došlo k vydaniu výberu z Komenského diela Všeobecné porady o náprave ľudských vecí, ktorú obaja umelci pokrstili.

TIMOTEJ ZAVACKÝ sa narodil v roku 1996 v Spišskej Novej Vsi, kde navštevoval Základnú umeleckú školu. Od roku 2011 bol študentom Štátneho konzervatória na Timonovej ulici  v Košiciach v triede Jozefa Haluzu. Už počas štúdia na konzervatóriu mal konzultácie u svetoznámeho skladateľa a gitarového virtuóza profesora Štěpána Raka. Pravidelne sa zúčastňuje na medzinárodných majstrovských kurzoch a súťažiach. Vystupuje na rôznych koncertoch ako sólovo,tak aj ako člen rôznych komorných zoskupení.  Zúčastnil sa konzultácií u rôznych svetoznámych gitaristov. V roku 2018 ukončil bakalárske štúdium gitarovej hry na Akadémii múzických umení v Prahe v triede jednej z najväčších osobností klasickej gitary Pavla Steidla. V roku 2018 bol prijatý na Conservatorio di Musica v Talianskej Parme do triedy profesora Massima Feliciho.

You don't have permission to register