Sociálne siete

Novinka

Navštívte Smižany

  /  Navštívte Smižany

Smižany sú spišská obec s najvyšším počtom obyvateľov na Slovensku bez štatútu mesta. Obec sa nachádza na východnom Slovensku v Košickom kraji, v okrese Spišská Nová Ves. Obec je jednou zo vstupných brán do Národného parku Slovenský raj.

Obec sa nachádza v juhozápadnej časti Hornádskej kotliny a na severných svahoch Slovenského raja na oboch brehoch Hornádu a jeho ľavostranného prítoku potoka Brusník západne od Spišskej Novej Vsi. Obec leží v nadmorskej výške 485 m n. m. V katastri obce sa začína mnoho turistických ciest do celého Slovenského raja.

Čo navštíviť?

Kaštieľ s výstavnými priestormi a kaviarňou
Rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža
Storočná kaplnka „Storočná kaplička“ – kalvária
Hradisko Čingov
Evanjelický kostol augsburského vyznania
Domy na námestí – Soludus, Karchňakovec, Ondrovec, Brandoburovec

Kultúrne podujatia:
Smižanská zabíjačka
Deň rodiny
Kultúrne leto v Smižanoch
Katarínska zábava
Vianočné podujatia

Športové podujatia
Winter Classic
Beh ulicami obce
Turnaje o pohár starostky obce (volejbal, florbal, hokej, futbal..)

Základné informácie:

prvá písomná zmienka z roku 1254
katastrálna výmera (r. 2014): 4570, 43 ha
počet obyvateľov (k 31.12.2019): 9 006, z toho 4 496 žien
počet ulíc: 52
počet domácností: 2 187

Partnerské obce:

Komorniki – Poľsko
Kamienica – Poľsko
Borsodnádasd – Maďarsko
Crikvenica – Chorvátsko
Vinodolská općina – Chorvátsko

Stručná história

V kráľovskej listine Belu IV. z 24. marca 1254 sa Smižany prvýkrát spomínajú pod názvom „Sumugh a Villa Canis i Villa caniferorum.“ (obec chovateľov loveckých psov), avšak Smižany patria k najstarším v regióne Spiš, čo dokazuje archeologická lokalita čingovské Hradisko, vyspelý sídelný útvar, stredisko starých Slovanov z predveľkomoravského obdobia. Z listiny je zrejmé, že pôvodné obyvateľstvo vykonávalo pre kráľa na Spišskom hrade špeciálne služby pri poľovačkách. Boli chovateľmi loveckých psov, duričmi a honcami.
Nesporný prínos pre Smižany mala kráľovská listina výsad Ondreja III. (1293), ktorou bolo zrušené postavenie Smižian ako poddanskej obce, keď panovník oslobodil obyvateľov od povinnosti voči Spišskému hradu. Podriadil ich vlastnému richtárovi a zároveň vymedzil hranice Smižian, čím definitívne potvrdil chotár.
V roku 1638 sa obec stala majetkom roku Csáky. Od začiatku 18. storočia sa v písomných prameňoch stretávame v Smižanoch aj s erárnou budovou – skladom soli. Neskôr bola budova za Csákyovcov prestavaná na smižiansky kaštieľ. Okrem poľnohospodárstva, obživu tunajším obyvateľom zabezpečovala ťažba žltého a hnedého mramoru a dreva.
V 19. storočí tu pracovali tri vysoké pece (posledná do roku 1886). Po vybudovaní Košicko – bohumínskej železnice (1871) sa tá stala zamestnávateľom pre mnohých Smižancov.
Po roku 1989 nastal rozvoj drobného podnikania, modernizácia centra, ale i celej obce. Poloha a blízkosť územia Národného parku Slovenský raj výrazne ovplyvňujú aj rekreačnú turistickú funkciu obce.

Prečo navštíviť Smižany?

Smižany sú mestečkom so štatútom obce a to ich robí výnimočnými v celoslovenskom meradle. So svojimi vyše 9 000 obyvateľmi sú väčšie dokonca ako niektoré okresné mestá. Nenájdete tu toľko atrakcií ako vo veľkých metropolách, no určite sa nás oplatí navštíviť pre jedinečnú atmosféru a prírodné bohatstvo.

Málo a zároveň veľa

V Smižanoch nájdete na malej rozlohe všetko, čo k svojmu pobytu potrebujete. Ponúkame tu širokú paletu služieb, výborné reštaurácie s letnými terasami, príjemné kaviarne, cukrárne i bary, rodinné penzióny i rôzne obchodíky. Prechádzka námestím s historickými domami, ktoré v symbióze doplnili novostavby je pohladením pre dušu a telo.

Kultúrou žijeme celý rok

V obci celoročne usporadúvame množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí pre všetky vekové skupiny obyvateľov a návštevníkov. Pôsobí u nás Folklórna skupina Smižančnka, ochotnícke divadlo RaJ, Základná umelecká škola so svojimi odbormi a speváckou skupinou Šafolka. Medzi top podujatia môžeme zaradiť Smižiansku zabíjačku, Deň rodiny, kultúrne leto, Bzučiak fest či vianočné koncerty a podujatia. Rôzne podujatia organizujú aj organizácie pôsobiace v obci, či školy

Vytvárame podmienky pre šport

Smižany systematicky pracujú na rozširovaní možnosti pre šport a rekreáciu. V posledných rokoch sa výrazne investovalo do modernizácie športového areálu, kde pribudlo multifunkčné ihrisko s celoročnou prevádzkou (ľadová plocha s umelým chladením) určené pre letné a zimné športy, čoskoro pribudne multifunkčné ihrisko s umelou trávou a tartanová dráha. V obci okrem toho nájdeme ďalšie športové ihriská, či work-out zónu.

Výborné jedlo a kvalitné ubytovanie

Na kvalitné jedlo sa chodí aj do našej dediny, hoci by to mnohí nečakali. V obci pôsobí niekoľko vynikajúcich reštaurácii, v ktorých panuje rodinná atmosféra. Neďaleko nájdete aj širokú ponuku kvalitných hotelových reštaurácií. V Smižanoch a našich turistických centrách môžete využiť bohatú škálu rôznych typov ubytovaní – od ubytovania v súkromí po kvalitné hotely. Samozrejmosťou sú súkromné bazény či wellness.

Krásna príroda

Tým najdôležitejším prečo navštíviť Smižany a ich okolie je nádherná príroda Národného parku Slovenský raj, ktorá láka návštevníkov v každom ročnom období. Hustá sieť značených turistických chodníkov a cyklotrás, vodné plochy pre rekreačný šport, hlboké rokliny a tiesňavy, splav Hornádu a turistické centrá so službami pre návštevníkov sú cieľom výletov a dovoleniek.

You don't have permission to register